Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Lakehead University Track & Field and Cross Country - Thunder Bay, Ontario
Thunderwolves
Thunder Bay, Ontario, Canada
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2011 - (3 articles)
2012 - (6 articles)
2013 - (4 articles)
2014 - (2 articles)
2015 - (5 articles)
Featured
0
Misc News
5
All
5
2/13-14/15 - on University David Hemery Valentine Indoor Invitational Live Webcast Info
Feb 11th 2015, 8:13pm
2015 Results - Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
Feb 10th 2015, 4:30pm
2015 Results - Boston University David Hemery Valentine Indoor Invitational
Feb 9th 2015, 4:30pm
2015 Results - Minnesota Jack Johnson Indoor Classic
Jan 31st 2015, 4:30pm
2015 Results - Minnesota Indoor Open
Jan 22nd 2015, 9:08pm
Search
2015 Results - Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Feb 10th 2015, 4:30pm
Comments
Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
- Feb 14, 2015
Superior, WI, US
Timing/Results by:
Heros Timing - Bemidji - IA - Timing Company
« Filter Results by Team: »
Bemidji State
Bethany Lutheran College
Lakehead
Minnesota-Duluth
Northwestern (Minn.)
St Mary's (MN)
St Scholastica
Unattached
Wisconsin-Superior
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
200h
|
4x200m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
200h
|
4x200m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
07.27
nwi
1
2
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
07.30
nwi
1
3
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
07.47
nwi
1
4
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
07.51
nwi
1
5
Dennis, Morris
9
St Mary's (MN)
07.71
nwi
1
6
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
07.72
nwi
1
7
Fettig, Jacob
10
Northwestern (Mi
07.74
nwi
1
8
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
07.75
nwi
1
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
07.31
nwi
3
2
Dennis, Morris
9
St Mary's (MN)
07.38
nwi
3
1
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
07.40
nwi
2
1
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
07.42
nwi
1
2
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
07.44
nwi
2
3
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
07.63
nwi
2
2
Fettig, Jacob
10
Northwestern (Mi
07.74
nwi
1
3
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
07.76
nwi
3
4
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
07.80
nwi
3
4
Wilkerson, Kyle
10
Wisconsin-Superi
07.81
nwi
2
3
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
07.85
nwi
1
4
Ruether, Brian
11
St Mary's (MN)
08.14
nwi
1
5
LaBore, Brett
9
Bethany Lutheran
08.14
nwi
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Behm, Connor
9
Minnesota-Duluth
22.96
nwi
1
2
Deluca, Frank
9
Minnesota-Duluth
23.28
nwi
1
1
Fathie, Alexander
10
Wisconsin-Superi
23.33
nwi
2
3
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
23.54
nwi
1
2
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
23.69
nwi
2
1
Malone, LeRoy
9
Northwestern (Mi
24.11
nwi
3
2
Brostrom, Cody
10
St Scholastica
24.14
nwi
3
1
Anenson, Kyle
10
Northwestern (Mi
24.34
nwi
4
3
Carlson, Austin
9
Minnesota-Duluth
24.35
nwi
2
3
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
24.35
nwi
3
2
Wilkerson, Kyle
10
Wisconsin-Superi
24.62
nwi
4
3
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
24.97
nwi
4
4
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
25.10
nwi
4
1
Spahr, Jordan
9
Northwestern (Mi
25.35
nwi
5
1
Richardson, Owen
10
Bethany Lutheran
25.35
nwi
6
2
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
25.46
nwi
5
4
Chambers-Bedard, Geoff
12
Lakehead
25.46
nwi
3
2
Webb, Devon
11
Wisconsin-Superi
25.65
nwi
6
3
Haberman, Henry
9
Wisconsin-Superi
25.65
nwi
5
3
Welty, Nathan
10
Wisconsin-Superi
26.13
nwi
6
4
LaBore, Brett
9
Bethany Lutheran
26.74
nwi
6
5
Soto, Ernesto
10
Wisconsin-Superi
27.52
nwi
6
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
d'Entremont, Phil
12
Minnesota-Duluth
50.22
1
2
Deluca, Frank
9
Minnesota-Duluth
50.50
1
3
Behm, Connor
9
Minnesota-Duluth
51.34
1
4
Carlson, Austin
9
Minnesota-Duluth
52.44
1
5
Wagner, Kevin
11
St Scholastica
54.17
1
1
Dantzman, Zach
9
Bethany Lutheran
56.05
2
1
Lubben, Nick
10
Northwestern (Mi
57.96
3
2
Ruether, Brian
11
St Mary's (MN)
59.30
3
3
Spahr, Jordan
9
Northwestern (Mi
59.68
3
4
Soto, Ernesto
10
Wisconsin-Superi
1:02.87
3
2
Kraabel, Jake
9
Minnesota-Duluth
NT
2
Mens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jackson, Darrick
9
Minnesota-Duluth
1:25.78
1
2
Krogman, Brandon
9
St Mary's (MN)
1:26.05
1
3
Maki, Wil
9
Northwestern (Mi
1:26.75
1
4
Comer, Nathan
9
Minnesota-Duluth
1:26.93
1
5
Chambers-Bedard, Geoff
12
Lakehead
1:28.48
1
1
Haberman, Charlie
Unattached
1:28.54
2
2
Wolt, Jared
9
St Mary's (MN)
1:29.54
2
3
Walkow, Hunter
9
Wisconsin-Superi
1:31.62
2
4
Fiebig, Tyler
9
St Mary's (MN)
1:32.14
2
5
Baridon, Steve
9
Northwestern (Mi
1:32.24
2
6
Gordon, Killian
12
St Mary's (MN)
1:50.76
2
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hanson, Ben
10
Minnesota-Duluth
2:01.47
1
2
Gracia, Mason
10
St Scholastica
2:04.22
1
3
Litecky, Paul
9
Wisconsin-Superi
2:04.40
1
4
Richardson, Owen
10
Bethany Lutheran
2:04.88
1
5
Groop, Kenny
11
Lakehead
2:05.49
1
6
Braack, Boston
10
Minnesota-Duluth
2:05.82
1
7
Dunstan, Tim
12
St Scholastica
2:06.62
1
8
Koski, Jordan
9
Wisconsin-Superi
2:06.64
1
9
Hare, Seth
10
Minnesota-Duluth
2:07.61
1
10
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
2:12.26
1
11
Krause, Timothy
9
Bethany Lutheran
2:15.85
1
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pulver, Grant
9
Minnesota-Duluth
4:25.30
1
2
Erickson, Joey
10
Minnesota-Duluth
4:29.91
1
1
Haberman, Charlie
Unattached
4:30.89
2
2
Naughton, Alex
9
Minnesota-Duluth
4:32.91
2
3
Peterson, Josh
9
Minnesota-Duluth
4:33.95
1
4
Johnson, Drew
11
Minnesota-Duluth
4:35.46
1
5
Tiberg, Cam
12
Wisconsin-Superi
4:35.78
1
3
Koski, Jordan
9
Wisconsin-Superi
4:36.42
2
4
Hare, Seth
10
Minnesota-Duluth
4:37.12
2
6
Jessen, Henry
9
Minnesota-Duluth
4:37.69
1
5
Johnson, Sam
9
Minnesota-Duluth
4:39.35
2
6
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
4:58.60
2
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Quarrell, Mason
Lakehead
9:01.96
1
2
Sachs, Gage
10
Minnesota-Duluth
9:10.43
1
3
Diebel, Sebastian
11
Unattached
9:20.74
1
4
Heikkila, Ted
11
Minnesota-Duluth
9:22.70
1
5
Maki, Bennett
11
Minnesota-Duluth
9:24.14
1
6
Avenson, Jake
9
Minnesota-Duluth
9:34.83
1
7
Ritchie, Connor
9
Lakehead
9:36.03
1
8
Lovejoy, Matt
9
Wisconsin-Superi
9:44.60
1
9
Pilon, Victor
10
St Scholastica
9:59.71
1
10
Brikis, Mieszko
10
Wisconsin-Superi
10:00.38
1
11
Haling, Brandon
12
Wisconsin-Superi
10:04.13
1
12
Nemec, Nicholas
9
Wisconsin-Superi
10:38.78
1
13
Krause, Timothy
9
Bethany Lutheran
11:00.02
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Behling, Scott
Unattached
15:14.22
1
2
Corbett, Charles
11
Wisconsin-Superi
15:14.23
1
3
Lindquist, Jackson
11
Wisconsin-Superi
15:25.13
1
4
Zuidema, Mitch
12
Minnesota-Duluth
16:26.53
1
5
Schwartz, Ethan
10
Bethany Lutheran
17:03.81
1
6
Martin, Edward
11
Wisconsin-Superi
17:15.92
1
7
Granger, Kyle
9
Northwestern (Mi
17:24.73
1
8
Luehring, David
9
Bethany Lutheran
18:21.54
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
08.83
nwi
1
2
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
08.92
nwi
1
3
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
09.43
nwi
1
4
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
09.55
nwi
1
5
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
10.43
nwi
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
08.81
nwi
1
2
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
09.10
nwi
1
3
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
09.27
nwi
1
4
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
09.57
nwi
1
5
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
11.20
nwi
1
Mens 200m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Naumann, Michael
11
St Scholastica
25.50
nwi
1
2
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
26.05
nwi
1
1
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
26.94
nwi
3
2
Donahue, Nicholas
11
Wisconsin-Superi
27.06
nwi
3
1
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
28.44
nwi
2
2
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
28.81
nwi
2
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Wilkerso, Potratz,
Olinger, Fathie
Wisconsin-Superi
1:36.15
1
2
Fettig, Spahr,
Prescott, Malone
Northwestern (Mi
1:39.04
1
3
Hiner, Modderma,
Vieau, Donahue
Wisconsin-Superi
1:39.07
1
4
Unknown Athlete
Unattached
1:40.10
1
5
Ambrose, Harris,
Hahn, LaBore
Bethany Lutheran
1:41.49
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Donahue, Litecky,
Potratz, Fathie
Wisconsin-Superi
3:34.28
1
2
Dennis, Kinderma,
Padfield, Mumbleau
St Mary's (MN)
3:34.53
1
3
Harris, Malimane,
Dantzman, Richards
Bethany Lutheran
3:52.45
1
4
Myran, Webb,
Walkow, Soto
Wisconsin-Superi
4:00.04
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Johnson, Kraabel,
Johnson, Naughton
Minnesota-Duluth
10:40.55
1
2
Lubben, Anenson,
Prescott, Maki
Northwestern (Mi
11:10.63
1
Mens Shot Put Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Compton, Chris
9
Northwestern (Mi
12.09m
(39'7.75)
1
2
Wilson, Kern
11
Minnesota-Duluth
11.98m
(39'3.5)
1
3
Alexandrou, Elias
9
Wisconsin-Superi
10.61m
(34'9.5)
1
4
Salgado, Sergio
10
Bethany Lutheran
10.42m
(34'2)
1
5
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
10.37m
(34'0.25)
1
6
Fleming, Thomas
10
Wisconsin-Superi
9.40m
(30'10)
1
7
Mallonee, Ben
10
Bethany Lutheran
6.46m
(21'2.25)
1
Mens Shot Put Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sowers, Devin
10
Minnesota-Duluth
15.17m
(49'9)
1
2
Moran, Nick
12
Minnesota-Duluth
14.93m
(48'11.75)
1
3
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
14.51m
(47'7.25)
1
4
Lee, Brian
10
Minnesota-Duluth
13.85m
(45'5.25)
1
5
Murphy, Ryan
12
St Scholastica
13.64m
(44'9)
1
6
Treichel, Clinton
10
Minnesota-Duluth
12.96m
(42'6)
1
7
Fischer, Baruch
10
Northwestern (Mi
12.41m
(40'8.5)
1
8
Jablon, Joshua
9
Bethany Lutheran
12.33m
(40'5.25)
1
9
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
ND
(--)
1
Mens Weight Throw Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fleming, Thomas
10
Wisconsin-Superi
14.15m
(46'5)
1
2
Jablon, Joshua
9
Bethany Lutheran
12.66m
(41'6.25)
1
3
Compton, Chris
9
Northwestern (Mi
10.77m
(35'4)
1
4
Fischer, Baruch
10
Northwestern (Mi
10.74m
(35'2.75)
1
5
Boucher, Reece
10
Bethany Lutheran
10.58m
(34'8.5)
1
6
Salgado, Sergio
10
Bethany Lutheran
9.78m
(32'1)
1
7
Alexandrou, Elias
9
Wisconsin-Superi
9.17m
(30'1)
1
8
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
8.98m
(29'5.5)
1
Mens Weight Throw Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moran, Nick
12
Minnesota-Duluth
17.31m
(56'9.5)
1
2
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
16.90m
(55'5.25)
1
3
Lee, Brian
10
Minnesota-Duluth
15.57m
(51'0.75)
1
4
Treichel, Clinton
10
Minnesota-Duluth
15.14m
(49'8)
1
5
Kircher, Tyler
12
St Mary's (MN)
14.77m
(48'5.5)
1
6
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
14.58m
(47'10)
1
7
Murphy, Ryan
12
St Scholastica
14.26m
(46'9.25)
1
8
Wilson, Kern
11
Minnesota-Duluth
14.15m
(46'5)
1
9
McGillivray, Kyle
12
Lakehead
12.21m
(40'0.5)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Corey
11
St Scholastica
1.85m
(6'0.75)
1
2
Tucker, Matthew
9
Bethany Lutheran
1.80m
(5'10.75)
1
3
Haberman, Henry
9
Wisconsin-Superi
1.75m
(5'8.75)
1
4
Walkow, Hunter
9
Wisconsin-Superi
1.65m
(5'4.75)
1
5
Welty, Nathan
10
Wisconsin-Superi
NH
(--)
1
Mens Long Jump Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Anselmo, Tony
10
St Scholastica
5.88m
(19'3.5)
nwi
1
2
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
5.70m
(18'8.25)
nwi
1
3
Myran, Zachary
10
Wisconsin-Superi
5.23m
(17'1.75)
nwi
1
4
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
4.79m
(15'8.5)
nwi
1
Mens Long Jump Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
McGee, Kenny
10
Wisconsin-Superi
6.54m
(21'5.25)
nwi
1
2
Horoshak, Alex
12
St Scholastica
6.30m
(20'8)
nwi
1
3
Ortman, Bryan
11
St Mary's (MN)
6.16m
(20'2.5)
nwi
1
4
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
5.80m
(19'0.25)
nwi
1
5
Vieau, Zachary
9
Wisconsin-Superi
5.60m
(18'4.25)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Horoshak, Alex
12
St Scholastica
12.78m
(41'11)
nwi
1
2
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
12.78m
(41'11)
nwi
1
3
Anderson, Corey
11
St Scholastica
12.76m
(41'10.25)
nwi
1
4
Ortman, Bryan
11
St Mary's (MN)
12.68m
(41'7)
nwi
1
5
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
12.60m
(41'4)
nwi
1
6
Vieau, Zachary
9
Wisconsin-Superi
11.95m
(39'2.25)
nwi
1
7
Buchmeier, Ryan
9
St Mary's (MN)
11.45m
(37'6.75)
nwi
1
8
Myran, Zachary
10
Wisconsin-Superi
10.42m
(34'2)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Beautz, Jason
Unattached
4.40m
(14'5)
1
2
Hohensee, Caleb
10
Wisconsin-Superi
4.25m
(13'11.25)
1
3
Niebuhr, Riley
12
St Scholastica
4.25m
(13'11.25)
1
4
Van Watermeulen, Nick
10
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
5
Tompkins, Sean
9
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
6
Kelner, Joe
9
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
7
Petersen, Jess
9
Minnesota-Duluth
3.95m
(12'11.5)
1
8
Paulman, Gordy
9
St Mary's (MN)
3.50m
(11'5.75)
1
9
Domine, Joey
9
St Mary's (MN)
3.20m
(10'5.75)
1
10
Buchmeier, Ryan
9
St Mary's (MN)
2.90m
(9'6)
1
11
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
2.75m
(9'0.25)
1
12
Dantzman, Zach
9
Bethany Lutheran
NH
(--)
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
08.24
nwi
1
2
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
08.26
nwi
1
3
Dube, Michelle
11
St Scholastica
08.37
nwi
1
4
Althoff, Amanda
12
Minnesota-Duluth
08.42
nwi
1
5
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
08.54
nwi
1
6
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
08.64
nwi
1
7
Ryan, Courtney
10
Minnesota-Duluth
08.65
nwi
1
8
Shryer, Maja
12
Minnesota-Duluth
08.73
nwi
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
08.11
nwi
2
1
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
08.34
nwi
3
2
Althoff, Amanda
12
Minnesota-Duluth
08.35
nwi
3
1
Dube, Michelle
11
St Scholastica
08.40
nwi
1
2
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
08.54
nwi
2
3
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
08.60
nwi
2
4
Ryan, Courtney
10
Minnesota-Duluth
08.65
nwi
2
5
Shryer, Maja
12
Minnesota-Duluth
08.70
nwi
2
3
Moses, Jocelyn
10
Northwestern (Mi
08.72
nwi
3
4
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
08.77
nwi
3
2
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
08.80
nwi
1
3
John, Silene
9
Wisconsin-Superi
09.00
nwi
1
6
Spang, Courtney
9
Minnesota-Duluth
09.34
nwi
2
5
Couwenhoven, Sarah
9
Northwestern (Mi
09.38
nwi
3
4
Owens, Asia
10
Bethany Lutheran
09.58
nwi
1
7
Huppert, Paige
9
Northwestern (Mi
09.76
nwi
2
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
27.37
nwi
1
2
Dube, Michelle
11
St Scholastica
27.74
nwi
1
3
Knutson, Kaitlyn
9
Wisconsin-Superi
27.79
nwi
1
1
Doebler, Amber
9
Northwestern (Mi
27.88
nwi
2
2
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
27.90
nwi
2
4
Jensen, Anna
9
Minnesota-Duluth
28.34
nwi
1
3
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
28.64
nwi
2
1
John, Silene
9
Wisconsin-Superi
29.18
nwi
3
4
Sternitzky, Ashleigh
9
Northwestern (Mi
29.19
nwi
2
5
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
29.42
nwi
2
2
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
30.52
nwi
3
3
Olson, Gabrielle
9
Wisconsin-Superi
30.91
nwi
3
4
Huppert, Paige
9
Northwestern (Mi
33.98
nwi
3
5
Tona, Alexandra
9
Bethany Lutheran
35.88
nwi
3
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
1:01.19
1
2
Melom, Sara
10
Bemidji State
1:01.64
1
3
Skarin, Jordan
10
Northwestern (Mi
1:02.99
1
4
Erickson, Jacquelyn
11
Wisconsin-Superi
1:03.43
1
1
Sternitzky, Ashleigh
9
Northwestern (Mi
1:07.22
2
2
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
1:10.25
2
3
Vander Wal, Dana
9
Northwestern (Mi
1:14.18
2
4
White, Danica
9
Northwestern (Mi
1:14.26
2
Womens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maxfield, Heather
11
Lakehead
1:41.20
1
2
Schommer, Laura
12
St Mary's (MN)
1:41.82
1
3
Berkenes, Alicia
9
St Mary's (MN)
1:52.42
1
4
Moreno, Jocelyn
11
St Mary's (MN)
1:59.78
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Olson, Hannah
11
Minnesota-Duluth
2:17.72
1
2
Crummy, Nicole
11
Bemidji State
2:22.76
1
3
Gibson, Taylor
10
St Scholastica
2:23.20
1
4
Ekman, Samantha
9
Minnesota-Duluth
2:30.97
1
5
Sauer, Megan
10
Bethany Lutheran
2:31.47
1
6
Beitz, Elora
11
Lakehead
2:37.64
1
7
Fudge, Lizzie
9
St Scholastica
2:37.73
1
8
Beattie, Morgan
11
Bemidji State
2:38.27
1
9
Hodena, Paige
9
St Scholastica
2:38.71
1
10
Hayes, Mary
12
St Mary's (MN)
2:40.81
1
1
Anderson, Amanda
9
Bemidji State
2:47.64
2
2
Schield, Sara
10
Wisconsin-Superi
2:52.92
2
3
Hills, Rachel
9
Wisconsin-Superi
3:06.76
2
4
Greenslade, Lisa
10
Northwestern (Mi
3:17.09
2
5
Ward, Dominique
9
Northwestern (Mi
3:20.30
2
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
ROELFSEMA, Callie
11
Lakehead
5:17.45
1
2
Strain, Mary
10
Lakehead
5:19.11
1
3
Seidenkranz, Erica
11
Minnesota-Duluth
5:19.38
1
4
Turner, Emily
11
Bemidji State
5:29.20
1
5
Richard, Caitlan
10
Minnesota-Duluth
5:33.72
1
6
Beitz, Elora
11
Lakehead
5:35.81
1
7
Fudge, Lizzie
9
St Scholastica
5:47.65
1
1
Elyea, Kirsten
9
Bethany Lutheran
5:47.81
2
8
Thul, Kara
12
Minnesota-Duluth
5:55.57
1
2
Schernecker, Paige
10
St Mary's (MN)
5:55.81
2
9
Weyenberg, Kate
11
Wisconsin-Superi
5:57.45
1
3
Paquin, Emily
12
Bemidji State
6:18.64
2
4
Schield, Sara
10
Wisconsin-Superi
6:31.11
2
5
Walters, Selina
9
Wisconsin-Superi
6:49.44
2
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
ROELFSEMA, Callie
11
Lakehead
10:56.35
1
2
Frank, Natasha
10
Lakehead
11:10.69
1
3
Arends, Alyssa
9
Northwestern (Mi
11:29.58
1
4
Thomforde, Jenna
9
St Scholastica
12:34.79
1
5
Schield, Anna
Unattached
13:01.90
1
6
Lapense, Danielle
9
Lakehead
13:45.69
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Arends, Alyssa
9
Northwestern (Mi
19:25.08
1
2
Denman, Jolynne
11
Bemidji State
20:19.83
1
3
Sauer, Alissa
11
Bethany Lutheran
21:39.97
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Russert, Hannah
10
St Scholastica
09.59
nwi
1
2
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
09.67
nwi
1
3
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
09.70
nwi
1
4
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
09.81
nwi
1
5
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
10.03
nwi
1
6
Miller, Chloe
10
Bemidji State
10.09
nwi
1
7
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
10.30
nwi
1
8
Smith, Callie
9
Minnesota-Duluth
10.35
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Russert, Hannah
10
St Scholastica
09.65
nwi
1
1
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
09.74
nwi
2
2
Miller, Chloe
10
Bemidji State
09.79
nwi
1
2
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
09.79
nwi
2
3
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
09.87
nwi
1
3
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
09.94
nwi
2
4
Smith, Callie
9
Minnesota-Duluth
10.40
nwi
1
5
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
10.69
nwi
1
6
Drury, Taylor
9
Bemidji State
12.01
nwi
1
7
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
12.89
nwi
1
Womens 200m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Campbell, Amy
11
St Scholastica
29.33
nwi
2
2
Miller, Chloe
10
Bemidji State
31.02
nwi
2
1
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
31.13
nwi
1
2
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
32.37
nwi
1
3
Boyhtari, Alissa
10
Wisconsin-Superi
32.95
nwi
1
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Eng,
Melom, Miller
Bemidji State
1:51.21
1
2
Althoff, Ryan,
Terp, Kotajarv
Minnesota-Duluth
1:52.91
1
3
Erickson, Boyhtari,
Thompson, Knutson
Wisconsin-Superi
1:53.67
1
4
Skarin, Moses,
Sternitz, Doebler
Northwestern (Mi
1:56.89
1
5
Unknown Athlete
Unattached
NT
1
6
John, Weltzien,
Hatfield, Olson
Wisconsin-Superi
NT
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Erickson, Boyhtari,
Hatfield, Knutson
Wisconsin-Superi
4:21.03
1
2
Anderson, Crummy,
Melom, Turner
Bemidji State
4:26.51
1
3
Shryer, Ekman,
Doran, Smith
Minnesota-Duluth
4:30.29
1
4
Croy, Marzinsk,
Elyea, Sauer
Bethany Lutheran
4:40.15
1
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Weyenber, Schield,
Hills, Walters
Wisconsin-Superi
15:26.09
1
2
Greensla, Couwenho,
Ward, White
Northwestern (Mi
15:37.33
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ayers, Katherine
12
Minnesota-Duluth
12.41m
(40'8.5)
1
2
Brewster, Ciara
11
Bemidji State
12.03m
(39'5.5)
1
3
Vinokur, Victoria
12
Wisconsin-Superi
11.75m
(38'6.5)
1
4
Bonasera, Jadyn
10
St Scholastica
11.52m
(37'9.5)
1
5
Kingsley, Lydia
11
Minnesota-Duluth
11.16m
(36'7.25)
1
6
Velde, Samantha
10
Bemidji State
10.19m
(33'5)
1
7
Ludwig, Brittany
11
St Scholastica
10.05m
(32'11.5)
1
8
Swanson, Ellen
12
Minnesota-Duluth
9.60m
(31'5.75)
1
9
Stewart, Lindsey
10
Bethany Lutheran
8.65m
(28'4.5)
1
10
Nisley, Sarah
9
Northwestern (Mi
7.16m
(23'5.75)
1
11
Emmons, Arianna
9
Bethany Lutheran
6.09m
(19'11.75)
1
Womens Weight Throw Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Swanson, Ellen
12
Minnesota-Duluth
13.63m
(44'8.5)
1
2
Brewster, Ciara
11
Bemidji State
13.06m
(42'10)
1
3
Ludwig, Brittany
11
St Scholastica
12.56m
(41'2.25)
1
4
Velde, Samantha
10
Bemidji State
12.20m
(40'0.25)
1
5
Stewart, Lindsey
10
Bethany Lutheran
10.69m
(35'0.75)
1
6
Nisley, Sarah
9
Northwestern (Mi
8.59m
(28'2)
1
Womens Weight Throw Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hitchcock, Jennifer
12
Minnesota-Duluth
16.07m
(52'8.5)
1
2
Ayers, Katherine
12
Minnesota-Duluth
15.89m
(52'1.5)
1
3
Vinokur, Victoria
12
Wisconsin-Superi
15.10m
(49'6.25)
1
4
Booker, Maya
12
St Mary's (MN)
14.75m
(48'4.5)
1
5
Gokee, Katie
Unattached
14.71m
(48'3)
1
6
Kingsley, Lydia
11
Minnesota-Duluth
14.45m
(47'4.75)
1
7
Hegg, Denna
11
Bemidji State
13.54m
(44'5)
1
8
Bonasera, Jadyn
10
St Scholastica
12.35m
(40'6)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Friedenfels, Stefani
10
Minnesota-Duluth
1.51m
(4'11.25)
1
2
Gibson-Treptow, Emily
11
Wisconsin-Superi
1.51m
(4'11.25)
1
3
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
1.51m
(4'11.25)
1
4
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
1.46m
(4'9.25)
1
5
Melom, Sara
10
Bemidji State
1.46m
(4'9.25)
1
6
Krejcarek, Olivia
12
St Scholastica
1.41m
(4'7.5)
1
7
Boyhtari, Alissa
10
Wisconsin-Superi
1.41m
(4'7.5)
1
8
Lauderbaugh, Tori
9
Bemidji State
1.41m
(4'7.5)
1
9
Kolb, Amanda
10
Minnesota-Duluth
1.41m
(4'7.5)
1
10
Hale, Samantha
11
Wisconsin-Superi
1.36m
(4'5.5)
1
11
Russert, Hannah
10
St Scholastica
1.36m
(4'5.5)
1
12
Drury, Taylor
9
Bemidji State
1.36m
(4'5.5)
1
13
Moldstad, Brittany
10
Bethany Lutheran
NH
(--)
1
Womens Long Jump Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hoium, Rachael
11
St Scholastica
4.89m
(16'0.5)
nwi
1
2
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
4.65m
(15'3)
nwi
1
3
Miller, Chloe
10
Bemidji State
4.63m
(15'2.25)
nwi
1
4
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
4.55m
(14'11)
nwi
1
5
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
4.51m
(14'9.5)
nwi
1
6
Rieffer, Amanda
9
St Scholastica
3.83m
(12'6.75)
nwi
1
Womens Long Jump Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hawkinson, Katie
9
Minnesota-Duluth
5.02m
(16'5.5)
nwi
1
2
Dickson, Danielle
12
St Scholastica
4.76m
(15'7.25)
nwi
1
3
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
4.71m
(15'5.25)
nwi
1
4
Doebler, Amber
9
Northwestern (Mi
4.70m
(15'5)
nwi
1
5
Terp, Gabriella
10
Minnesota-Duluth
4.62m
(15'1.75)
nwi
1
6
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
4.51m
(14'9.5)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hoium, Rachael
11
St Scholastica
10.95m
(35'11)
nwi
1
2
Roetering, Katharine
10
St Scholastica
10.45m
(34'3.25)
nwi
1
3
Hawkinson, Katie
9
Minnesota-Duluth
10.44m
(34'3)
nwi
1
4
Anderson, Kalli
9
Minnesota-Duluth
9.23m
(30'3.25)
nwi
1
5
Rieffer, Amanda
9
St Scholastica
9.18m
(30'1.25)
nwi
1
6
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
8.71m
(28'6.75)
nwi
1
7
Moldstad, Brittany
10
Bethany Lutheran
ND
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
LeBlanc, Rachelle
9
Minnesota-Duluth
3.20m
(10'5.75)
1
2
Missurelli, Maria
9
St Mary's (MN)
3.05m
(10'0)
1
3
Spang, Courtney
9
Minnesota-Duluth
3.05m
(10'0)
1
4
Krejcarek, Olivia
12
St Scholastica
3.05m
(10'0)
1
5
Roetering, Katharine
10
St Scholastica
3.05m
(10'0)
1
6
Buck, Rachel
9
Minnesota-Duluth
2.90m
(9'6)
1
7
Eng, Austyn
11
Bemidji State
2.75m
(9'0.25)
1
8
Anderson, Kalli
9
Minnesota-Duluth
2.75m
(9'0.25)
1
10
Schommer, Laura
12
St Mary's (MN)
2.60m
(8'6.25)
1
9
Kolb, Amanda
10
Minnesota-Duluth
2.60m
(8'6.25)
1
11
Quast, Caitlyn
12
Bemidji State
2.45m
(8'0.25)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#wisconsin-superior
#yellowjacket-open
More news
2/13-14/15 - on University David Hemery Valentine Indoor Invitational Live Webcast Info
2015 Results - Boston University David Hemery Valentine Indoor Invitational
0 shares:
Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
,
Bemidji State University Track and Field and Cross Country - Bemidji, Minnesota
,
Bethany Lutheran College Track and Field and Cross Country - Mankato, Minnesota
,
DyeStatCOLLEGE.com
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Lakehead University Track & Field and Cross Country - Thunder Bay, Ontario
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
5
2014
2
2013
4
2012
8
6
2011
1
3
2010
4
1
Show 3 more
Hashtags
#wisconsin-superior
#yellowjacket-open
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!